שיתוף במקרקעין​

שיתוף במקרקעין

שיתוף במקרקעין מוסדר בחוק המקרקעין, התשכ"ט – 1969  (להלן:"חוק המקרקעין") אולם מאחר וישנם סוגים שונים של שיתוף, נושא זה מקבל ביטוי גם בחוקים נוספים.

 

סוגי השיתוף: ישנם סוגים שונים של שותפויות ובינהם שותפויות שנוצרו מכח ירושה, נישואין, שיתוף בין בני זוג, שותפות עסקית, מוש"ע.

 

דיני השיתוף: על כל שותפות חלים דינים שונים, כך לדוגמא על שותפות שנוצרה מכוח ירושה, נישואין, ידועים בציבור, חלים דיני המשפחה והסמכות לדון בעניינם תהא נתונה לבית משפט לענייני משפחה, זאת להבדיל משותפות בין חבר בני אדם שאינם נכנסים להגדרת בן משפחה על פי חוק בתי משפט למשפחה, עליהם יחול חוק המקרקעין.

 

הרישום: השיתוף נרשם בספרי לשכת רישום המקרקעין ו/או במינהל מקרקעי ישראל על פי הענין. הרישום של השותפים יירשם על פי חלקו של כל שותף. אין חובה כי השיתוף יירשם בחלקים שווים ויכול שנכס יירשם על שם מספר שותפים בחלקים שונים.

 

בית משותף: סוג נוסף של שותפות הינה שותפות בין דיירי הבניין בבית משותף כך שכל דייר שותף בחלקים של הרכוש המשותף על פי החלקים הרשומים. דיני השיתוף במקרקעין שבפרק ה לחוק המקרקעין, אינם חלים על בתים משותפים, על שותפות זו חלים דיני הבתים המשותפים שבפרק ו לחוק המקרקעין.


הסכם שיתוף: הסדרת השיתוף ייעשה באמצעות הסכם שיתוף בין שותפים. סעיף 29 לחוק המקרקעין מאפשר לשותפים ליצור הסכם שיתוף הנוגע לשיתוף במקרקעין, אך בהיעדר הסכם שיתוף ביניהם יחולו על המקרקעין המשותפים סעיפים 30 – 36 לחוק המקרקעין.
פסק הדין שניתן בע"א 269/74 מנחם בוקובזה נ' הממונה על המרשם, פ"ד כט, קבע כי עם רישום הסכם השותפות, ההסכם יחייב כל אדם אחר.

"רישומו של הסכם-שיתוף מבטיח שכל אדם יידע, או יועמד בחזקת יודע, כיצד מתנהלים המקרקעין המשותפים הנדונים בו, וכיצד נחלקו השותפים בינם לבין עצמם בזכויותיהם ובחובותיהם בכל הנוגע למקרקעיהם המשותפים. יכולים השותפים להסכים בינם לבין עצמם כל אשר הוא לרצונם. אך פשיטא שאין בהסכמתם וברצונם כדי לחייב גופים ורשויות הפועלים על-פי דין….ולא זו בלבד אלא אם הסכם-השיתוף אין בו כדי לשלול זכויות קניניות מאת בעלי ההסכם עצמם, על אחת כמה וכמה אין בו כדי לשלול זכויות כלשהן מאת מי שלא היה צד לו כלל ועיקר".


שיתוף במקרקעין בין בני זוג נשואים:

כאשר אדם נישא לבן או בת זוגו, הוא נכנס למערכת יחסים אשר מקבלת ביטוי גם במישור הממוני אשר משפיע על השיתוף בין הצדדים.

 על בני זוג חלים 2 חוקים:

  • על זוג שנישא לאחר 01/01/1974 יחול חוק יחסי ממון בין בני זוג, התשל"ג 1973 (להלן: "חוק יחסי ממון").
  • על בני זוג שנישאו לפני ה- 01.01.74, חלה חזקת השיתוף בנכסים, יצירת הפסיקה בבתי המשפט. חזקה השיתוף קובעת, כי בני זוג שניהלו חיים משותפים והוכח לגביהם שקיימו מאמץ משותף בקיום התא המשפחתי, חזקה עליהם כי התכוונו לשיתוף מלא בנכסיהם. חזקת השיתוף חלה, בין היתר, על דירת מגורים, נכסים שנרכשו ע"י אחד מהצדדים בטרם הנישואים בתנאי שמהתנהגות הצדדים עולה, כי נעשה בהם שיתוף בפועל במסגרת הנישואים. חשבונות בנק , זכויות סוציאליות, נכסים עסקיים, נכסי קריירה ומוניטין. חזקת השיתוף תהיה בת תוקף כל עוד בין הצדדים אין הסכם ממון אשר מסדיר את חלוקת הרכוש ביניהם, במקרה של פירוד.

 

 

עו"ד אלה רודניק

עו"ד אלה רודניק

מה הצעתך לרוכשי דירה מקבלן?

לא לבטל, לעדכן

עו"ד אלה רודניק מתייחסת ליוזמת משרד המשפטים לביטול רשיון תיווך מקרקעין

אל תחלמו, תגשימו!

משפט המהווה מוטו עבור משרד עורכי דין רודניק-פרל עוזיאל, הן ברמה האישית והן ברמה המקצועית.

 

עו"ד אלה רודניק ועו"ד ליטל פרל עוזיאל

עו"ד אלה רודניק

בעלת משרד עורכי דין בתחום המקרקעין.​

Anat Banai‎
Anat Banai‎
קרא עוד
אלה רודניק מקצועית מאד, זריזה ויעילה ותמיד טובת הלקוח לנגד עיניה. אלה ייצגה אותי במכירת ובקניית דירה, תהליך ארוך ומייגע כשלעצמו, וכל זאת במקצועיות מעוררת התפעלות. עשר דרגות מעל כולם. שאפו ❤
Anna Shoshanov
Anna Shoshanov
קרא עוד
אלופת עולם, פותרת כל דבר, מסדרת ומטפלת והכל ביעילות ומקצועיות. מומלצת בחום.
Vladimir Comarnitskii‎
Vladimir Comarnitskii‎
קרא עוד
מקצוענית אמיתית! עו"ד מספר 1
Sarit Shyndel
Sarit Shyndel
קרא עוד
מקצועית,בעלת ידע נרחב בכל מה שקשור בנדל"ן ומיסוי תותחית על,עורכת דין מספר 1!
Dina Cohanim‎
Dina Cohanim‎
קרא עוד
מקצועית אדיבה עם נסיון רב בעריכת דין נדל״ן ירושות ועוד
הקודם
הבא
Sharon Bukchin

קורונה לא תעצור את האחת והיחידה אלה רודניק מלנסוע במיוחד לבתים של לקוחותיה ולפנק במתנה איכותית לחג. כל הכבוד! תודה רבה על הטירחה ועל המתנה 🙏🏼❤️
ממליצה בחום על משרד עו״ד רודניק פרל עוזיאל למי שמחפש מקצועניות והגינות בתחום המקרקעין.
חג שמח ובריא ושנזכה תמיד לחגוג 🍷🦋😍

Sharon Bukchin

5/5
Roi Rint

תודה לעורכת דין מספר אחת בארץ שאף פעם לא שוכחת !
חג פסח כשר ושמח לכולם

Roi Rint

5/5
Eliran Rahamim

תודה רבה לעו"ד אלה רודניק על המקצועיות והפתרונות שלך כרגיל, ותודה לעו"ד מעיין צברי על הליווי והמקצועיות.

Eliran Rahamim

5/5

לשיחת יעוץ

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

רודניק פרל עוזיאל משרד עורכי דין‏

לשיחת יעוץ

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם